W dniach 5-7 lutego 2019 r. odbyły się w Essen targi E-World: Energy & Water, największa w Niemczech impreza wystawiennicza poświęcona technologiom dla energetyki i ciepłownictwa. W wydarzeniu wziął udział prezes driv2e, Bartosz Kwiatkowski, który w ramach Energy Transition Forum mówił o niewykorzystanym potencjale nieruchomości komercyjnych na rynku energii.

Przedstawiciel VPPlant został zaproszony do wystąpienia na E-World przez niemiecki oddział World Energy Council. Celem prezentacji było nakreślenie potencjału budynków komercyjnych nie tylko w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej niemieckiej gospodarki, ale i jako aktywów energetycznych włączonych do wirtualnych elektrowni na równi z generacją OZE, infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych oraz magazynami energii.

Na pytanie moderatora, dr Uwe Franke, o najważniejsze wnioski płynące z wystąpienia, Bartosz Kwiatkowski odparł: „W najbliższych latach wyczerpią się możliwości niskokosztowego podnoszenia efektywności energetycznej w sektorze przemysłowym, tymczasem nieruchomości komercyjne oferują niemal niezagospodarowaną przestrzeń dla wprowadzania nowych kategorii usług. Wkrótce, po wejściu w życie przepisów Pakietu Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków, siła rynkowa odbiorców energii wzrośnie, i to budynki komercyjne staną się nie tylko źródłem efektywności energetycznej, ale także dostawcą usług regulacyjnych czy bilansujących dla sieci.”

E-World: Energy & Water

W Essen przedstawiciel VPPlant przeprowadził także serię spotkań z obecnymi w Niemczech podmiotami budującymi rynek elastyczności energetycznej. Spółka przygotowuje się w 2019 r. do przeprowadzenia serii pilotaży na Zachodzie Europy, a wystąpienie w ramach Energy Transition Forum było ważnym krokiem w budowie długofalowych relacji z lokalnymi partnerami.

Wśród innych polskich spółek, które zaprezentowały się na targach E-World, znalazły się także PGNiG, Apator oraz JPEMBEDDED. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.e-world-essen.com.